Krok IV – Elementy składowe podłogi i ich właściwości – izolacje

Krok IV – Elementy składowe podłogi i ich właściwości – izolacje

Podłoga ogrzewana z drewnianą posadzką wymaga przemyślanej i starannie wykonanej izolacji termicznej.

Najczęściej spotyka się konstrukcje podłogi ogrzewanej na przygotowanym podłożu gruntowym, która składa się w kolejności z hydroizolacji, termoizolacji, paraizolacji, układu grzewczego, wylewki i posadzki właściwej, pływającej lub klejonej do podkładu.

ahydroizolacje ewentualnie paraizolacje zależą od usytuowania budynku i powinny być wykonane zgodnie z projektem budowlanym.

b termoizolacje. Płyta grzewcza podłogi to najcieplejszy element ogrzewanego budynku. Jest rzeczą oczywistą, że ciepło wprowadzone do wnętrza podłogi nie znika – stara się iść tam gdzie jest chłodniej, jak również tam gdzie ma krótszą i łatwiejszą drogę. Jeżeli pod podłogą i wokół niej damy lepszą izolację, to w znacznej większości, ciepło będzie szło do pomieszczeń, bo chociaż po drodze spotka izolację w postaci drewna to i tak będzie ona mniej zaporowa niż izolacja np. ze styropianu. Proporcje w ilości przenikanego ciepła będą adekwatne do proporcji izolacyjności: posadzka drewniana – izolacja termiczna.

Podsumowując, w parze z posadzką drewnianą na podkładzie grzewczym idzie jego skuteczna izolacja termiczna, która do minimum ogranicza straty ciepła a tym samym pozwala na poprawne funkcjonowanie ogrzewania.

11

Pod podkładem grzewczym z wyższą temperaturą należy dać lepszą izolację aby skompensować straty ciepła powodowane posadzką drewniana o większym oporze cieplnym “R”.

12Zdjęcie zestawu grzewczego na płycie korkowej.

obraz1

Dobór termoizolacji warunkowany jest kilkoma zależnościami

Strefa klimatyczna.

Straty ciepła są wprost zależne od temperatury otoczenia, a ich wielkość możemy korygować wartością termoizolacji.

obraz2obraz3

 

Klasa energetyczna budynku.

obraz4

Usytuowanie budynku i usytuowanie podłogi ogrzewanej.

obraz5

Kształt budynku z przełożeniem na kształt podłogi z podkładem grzewczym.


obraz6

W obliczeniach wg PN-EN ISO13370 stosuje się wymiar charakterystyczny powierzchni podłogi gdzie powierzchnię podłogi dzieli się przez połowę jej obwodu.

Moc cieplna podłogi i rodzaj- oporność cieplna posadzki.

obraz7

Uwzględniając powyższe można przystąpić do wyboru rodzaju izolacji termicznej

W skład izolacji termicznych wchodzą materiały o różnej przewodności cieplnej

obraz8

Wielkość izolacji możemy określić z powyższego nomogramu. Jak widać, przy doborze termoizolacji występuje szereg zależności, które należy fachowo skonfigurować, aby uniknąć ciągłych strat ciepła a tym samym ciągłych, podwyższonych kosztów eksploatacji ogrzewania.

Powyżej przedstawiono typowe zależności, natomiast przy doborze izolacji można skorzystać z programów do obliczania wariantów izolacyjnych lub zlecić wykonanie projektu osobie z odpowiednimi kwalifikacjami.

2

Share this post

Comment (1)

  • Remik Reply

    Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby był w systemach izolacyjnych brak spoin łączeniowych. On ma za zadanie zminimalizować przedostanie się wilgoci do wnętrza pomieszczenia no i oczywiście ucieczkę ciepła z ogrzewania.

    20 stycznia 2017 at 13:53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *