Drewno na podłogówce – KROK PO KROKU

Drewno na podłogówce – KROK PO KROKU

Wstęp

Ogrzewanie podłogowe ze względu na optymalny rozkład temperatur, zapewniający najwyższy komfort cieplny, jest najlepszym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania pomieszczeń. Budynki pasywne, niskoenergetyczne, energooszczędne oraz modernizowane w zakresie ocieplenia, w dodatku z niskotemperaturowym źródłem ciepła, to najbardziej odpowiednie miejsce na zastosowanie podłogówki. Drewno zaliczane jest do materiałów podłogowych zapewniających najwyższy komfort w odczuwaniu ciepła. Jednak optymalne wykorzystanie drewna – materiału o właściwościach termoizolacyjnych jako przekaźnika ciepła, jest zadaniem złożonym, trudnym w wyborze, w przygotowaniu oraz w wykonaniu. Posadzka z drewna zmusza do podniesienia temperatury podkładu grzewczego stosownie do mocy grzewczej oraz oporu cieplnego wynikającego z jej grubości i właściwości drewna. Powyższe przekłada się na konieczność wzmocnienia izolacji zapobiegającej przenikaniu ciepła w niepożądanym kierunku. Ponadto odkształcenia drewna wynikające ze zmiany wilgotności powodowanej zmianą temperatury, to temat newralgiczny, wpływający na wygląd i trwałość podłogi. Do wykonania posadzki drewnianej na podkładzie grzewczym niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu właściwości drewna, jak i z zakresu termodynamiki związanej z ogrzewaniem i izolacjami termicznymi budynków. Poniżej kilka aspektów, których nie można pominąć:

  1. Uwzględnienie maksymalnych obciążeń cieplnych podłogi z przełożeniem na temperaturę płyty grzewczej oraz powierzchnię posadzki. Każde przeciążenie cieplne podłogi niekorzystnie wpływa na trwałość posadzki drewnianej.
  2. Skonfigurowanie wydatku cieplnego podłogi z oporem cieplnym posadzki w kontekście przenikania ciepła poza obręb jej powierzchni grzewczej. Pominięcie powyższego może się łączyć ze stałymi, wyższymi kosztami eksploatacji ogrzewania oraz ewentualnym niedogrzaniem pomieszczeń.
  3. Uwzględnienie sprawności źródła ciepła, w odniesieniu do wyższej temperatury czynnika grzewczego. Pompa ciepła jest bardzo wrażliwa na wzrost temperatury czynnika grzewczego (COP).

Uwzględnienie powyższych zagadnień pozwoli na właściwy dobór materiałów i zastosowanie odpowiedniej techniki wykonania. Dla pełnej satysfakcji pozostaje umiejętne skonfigurowanie powyższych właściwości i zależności z wyglądem podłogi wpisanej w charakter czy wystrój wnętrza.

Wniosek:

– decyzję o wyborze podłogi z podkładem grzewczym i drewnianą posadzką trzeba podjąć na etapie planowania budowy.

2

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *